Jak palić świece sojowe? 6 prostych porad. - Lucsoy.pl

Jak palić świece sojowe? 6 prostych porad.

Jak palić świece sojowe?

To pytanie może być dla wielu osób bardzo zaskakujące i niemające sensu. Jest świeczka, zapalam i gaszę, kiedy skończę palić – proste!
Jednak, aby palić świece sojowe bezpiecznie i efektywnie, niezbędna jest “zaawansowana” wiedza na temat ich palenia.

Jak palić świece sojowe?

Bezpieczeństwo

Paląc świecę bardzo ważne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie. Po zapaleniu świecy mamy do czynienia z żywym ogniem! No dobrze, a więc jak palić świece sojowe?

1. Przeczytaj informacje i instrukcję palenia na etykiecie bezpieczeństwa

Każda świeca sojowa, która jest sprzedawana musi posiadać etykietę bezpieczeństwa. Ta etykieta zazwyczaj znajduje się pod spodem świecy. Przed pierwszym zapaleniem, należy zapoznać się z informacjami tam zawartymi, ponieważ oprócz oczywistych piktogramów typu : “Nigdy nie zostawiaj zapalonej świecy bez dozoru”, mogą pojawić się tam informacje bardziej nieoczywiste oraz informacje o alergenach – w przypadku świec zapachowych.

2. Po paleniu skróć knot do ok. 0,5cm

Im dłuższy knot, tym większy płomień. Większy płomień, to większa temperatura, którą musi znieść pojemnik, z którego zrobiona jest świeca. Podczas gdy knot jest długi, zaczyna kopcić. Podczas palenia wydobywa się czarny dym, który zostawia sadzę.

Aby skrócić knot należy po paleniu odczekać, aż wosk zastygnie i dopiero wtedy skrócić knot przy użyciu zwykłych nożyczek lub specjalnych trymerów. Najlepiej jednak jest przycinać knot przed każdym paleniem świecy.

3. Nie trzymaj blisko świecy oraz nad nią przedmiotów łatwopalnych

Domowe rośliny, suche gałązki czy też inne łatwopalne materiały, które na co dzień ozdabiają pokój, powinny znaleźć się z dala od płonącej świecy. Podczas palenia świecy sojowej, ciepło unosi się nawet kilkanaście centymetrów nad świecą! Ile razy podczas testów zdażyło mi się odpalić świecę i po chwili zorientować, że jakieś 30cm nad nią jest liść rośliny, który zaczął się powoli nagrzewać.

4. Najważniejsze. Nie opuszczaj pomieszczenia, w którym pali się świeca.

Wszystkie te niebezpieczeństwa staną się niczym, kiedy będziesz w pobliżu świecy i co jakiś czas na nią spojrzysz. Ewentualnie zagrożenia mogą być wtedy łatwo zauważone i zaniechane, dzięki szybkiej reakcji!

Ktoś mógłby powiedzieć, że trzymanie zapalonej świecy w domu, to istny horror! Ale nie przejmuj się, te zasady pozwolą Ci cieszyć się pięknym płomieniem świecy oraz jej niesamowitym zapachem bez obaw o nic.

Jak palić świece sojowe?

Efektywność

Skoro kwestie bezpieczeństwa palenia świecy są już omówione i jasne, czas na efektywność palenia!

Efektywność palenia świecy sojowej, to nic innego jak dobre nawyki, pozwalające wydłużyć czas użytkowania świecy o całkiem spory czas.

1. Przed paleniem skróć knot do ok. 0,5cm

O tym już mówiliśmy przy bezpieczeństwie, natomiast krótko o efektywności tego zabiegu. Im dłuższy knot, tym więcej wosku on pobiera. Proces palenia świecy jest jak jazda samochodem – kiedy jedziemy szybko, spalamy dużo paliwa. A więc skracanie knota przed każdym paleniem pozwoli na zaoszczędzenie nawet kilku godzin życia świecy sojowej.

2. Staraj się palić świece dłużej niż 1.5 godziny.

Świece sojowe w naczyniach charakteryzują się tym, że po dłuższym paleniu wytwarza się “basen” (ang. full melt pool). Występowanie “basenu” możesz zauważyć, kiedy cała powierzchnia świecy się roztopiła i knot otacza płynny wosk – od brzegu do brzegu. Wiele oczywiście zależy od producenta i tego, jaki knot zastosował. W Lucsoy staramy się, aby świece paliły się jak najdłużej, przez co “basen” może być widoczny po około 3 godzinach.

Jeśli palisz świecę krótko, np. przez 30 minut, knot roztopi wosk tylko wokół siebie i zacznie go “spalać” przez co po zastygnięciu zrobi się tam małe wyżłobienie, a dalsze krótkie palenie spowoduje “tunelowanie” – zjawisko kiedy wosk zostaje przy krańcach naczynia, mimo że knot pali się już dużo niżej.

 

Te wszystkie dobre nawyki dotyczące palenia świec sojowych pozwolą Ci na bezpieczne i efektywne korzystanie z naturalnych świec sojowych. Wiele oczywiście zależy od producenta – czy spełnia on wszystkie obowiązki bezpieczeństwa, czy testuje świece sojowe przed wypuszczeniem na rynek oraz czy testuje zapachy na obecność szkodliwych substancji.

W Lucsoy, każdy rodzaj świecy jest uprzednio testowany i optymalizowany pod względem długości palenia. Kupując u nas, masz pewność bezpieczeństwa i długości palenia. Zapraszamy! 

Udostępnij przez

Sprawdź inne artykuły!

Świece sojowe Lucsoy

Kim jesteśmy?

Producentem świeczek sojowych oczywiście! Pozwól, że wprowadzimy Cię w świat niesamowitych świec sojowych.

lucsoy

na dobry początek
Naturalne świece dla Ciebie?

Odwiedź nasz sklep!

Sprawdź naturalne świece sojowe.
:)
Shopping Cart