Czy Świece Sojowe Są Zdrowe? - Bezpieczeństwo Zapachów - Lucsoy.pl

Czy Świece Sojowe Są Zdrowe? – Bezpieczeństwo Zapachów

Czy Świece Sojowe Są Zdrowe?

Czołem! Bierzemy na tapet temat bezpieczeństwa świec sojowych. Jendak dzisiaj chciałbym napisać o “bezpieczeństwie zapachowym”, a więc czy świece sojowe są zdrowe?

Olejki zapachowe

Każda zapachowa świeca sojowa zawiera w sobie olejki zapachowe lub eteryczne. Jendak będę pisał tutaj tylko o zapachowych, ponieważ takich używamy w Lucsoy 😉
To właśnie dzięki olejkom zapachowym świeca pachnie tak pięknie. Podczas produkcji, wosk sojowy miesza się z olejkiem zapachowym, a następnie po wystygnięciu nalewa do naczynia.

Świece sojowe Lucsoy

Czy są bezpieczne?

W większości przypadków tak, jednak olejki zapachowe mogą być także niebezpieczne dla środowiska i zdrowia. Dlaczego?

Olejek olejkowi nierówny i każdy posiada inny skład. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem produkcji danej partii świec należy przebadać dany olejek na występowanie toksycznych składników i alergenów dla określonego procentu, który będzie dodawany do wosku.

Jak wygląda proces weryfikacji olejku zapachowego?

My robimy to tak :
1. Testujemy zapach czy będzie wyrazisty i przyjemny podczas palenia. (Bazowo sprawdzamy dla 8% olejku w mieszaninie)
2. Jeśli zapach przejdzie test, wysyłamy kartę charakterystyki zapachu, którą można zdobyć u dystrybutora zapachu i przekazujemy ją do klasyfikacji specjalnej firmie.
3. Otrzymujemy klasyfikację zapachową dla mieszaniny wosku i danego olejku zapachowego.
4. Sprawdzamy czy mieszanina zawiera toksyczne substancje. Jeśli tak – sprawdzamy intensywność dla bezpiecznego składu procentowego (np. 5%). Jeśli jednak wszystko jest w porządku – można rozpocząć proces produkcji etykiety bezpieczeństwa.
5. W przypadku kiedy mieszanina nie spełnia jakichkolwiek norm lub nie pachnie w bezpiecznym stężeniu, zamykamy temat tego zapachu i poszukujemy dalej 🙂
6. Na etykiecie bezpieczeństwa umieszczamy ważne piktogramy ostrzegawcze oraz informacje o alergenach, które posiada ta świeca. (Jeszcze nie spotkałem się z tym, żeby jakaś mieszanina zapachowa nie zawierała alergenów – jest to zupełnie normalne)

Alergeny – czy jest się czego bać?

Przed zapaleniem świecy koniecznie zajrzyj pod jej spód – na etykietę bezpieczeństwa. Będą tam zapisane alergeny, które ta świeca posiada.

Świece sojowe Lucsoy
Jeśli stwierdzisz, że jest tam alergen, który wywołuje u Ciebie reakcje alergiczne, powstrzymaj się od zapalenia i skontaktuj się z nami 🙂

Jednak z doświadczenia mogę napomnieć, że te alergeny na pierwszy rzut oka w ogóle nie wyglądają znajomo. Potrzebaby pewnie dodatkowych badań, które wykazałyby czy jesteśmy na te substancje uczuleni.

Co jeśli nie wiem czy jestem uczulony/a?

Nie martw się. W Lucsoy tak przygotowujemy świece, aby miały jak najmniej alergenów. Jeśli jednak poczujesz następujące symptomy, radzę zgasić świeczkę i wywietrzyć pomieszczenie :
– ból głowy
– poczucie pogorszenia oddychania
– lekkie mdłości
– nagłe swędzenie skóry

Jak widzisz, objawy, które mogą Cię potencjalnie dotknąć nie są zabójcze 😀
Oczywiście jeśli poczujesz te symptomy, ponownie zachęcam do kontaktu 🙂

Co zrobić jeśli świeca nie posiada etykiety bezpieczeństwa lub informacji o alergenach?

Jeśli świeca nie posiada etykiety bezpieczeństwa w ogóle, radziłbym nie palić jej i domagać się zwrotu. Nie wiadomo co znajduje się w takiej świecy i czy jest ona wykonana bezpiecznie. Bez testów mieszaniny producent nie wie czy zapach jest toksyczny czy nie. Nie raz zdażało mi się, że zapach był przyjemny podczas palenia testowego, a po klasyfikacji okazywało się, że świeca ta jest niebezpieczna dla środowiska wodnego i dla układu oddechowego!

Jeśli świeca zapachowa (świec bezzapachowych rzecz jasna substancje alergizujące nie dotyczą) nie posiada wzmianki o alergenach, możliwe jest to, że po prostu jest od nich wolna. Jeśli jednak nie masz pewności czy brak informacji o alergenach jest celowy, czy po prostu producent nie wie, że powinno się taką wzmiankę zamieszczać – najlepiej skontaktuj się z nim i zapytaj o alergeny 🙂

Czy świece sojowe są zdrowe?

Podsumowując… tak! Jeśli oczywiście kupuje się je ze sprawdzonych źródeł i posiada wiedzę niezbędną do wykrycia potencjalnie niebezpiecznych świec 😀

Dziękuję za przeczytanie tego artykłu. Jak widzisz testowanie mieszanin zapachowych przez producentów jest bardzo ważne, aby świece sojowe pozostały zdrowe. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, chętnie na nie odpowiem 😉
Niech świeca będzie z Tobą!

Tomek

Udostępnij przez

Sprawdź inne artykuły!

Świece sojowe Lucsoy

Kim jesteśmy?

Producentem świeczek sojowych oczywiście! Pozwól, że wprowadzimy Cię w świat niesamowitych świec sojowych.

lucsoy

na dobry początek
Naturalne świece dla Ciebie?

Odwiedź nasz sklep!

Sprawdź naturalne świece sojowe.
:)
Shopping Cart