Jak powstaje wosk sojowy? - Lucsoy.pl

Jak powstaje wosk sojowy?

jak powstaje wosk sojowy?

Cześć!
Dziękuję Ci za to, że tutaj jesteś. To przede wszystkim oznacza, że ciekawi Cię temat świec sojowych. Każdemu kto robi świece sojowe lub jest ich właścicielem i je spala, może nasunąć się słuszne pytanie – z czego wykonana jest świeca? Oczywiście odpowiedź jest banalnie prosta… Z wosku sojowego! ?

Nie… to nie wystarcza, prawda?

W tym więc “artykule” sprawdzimy jak powstaje wosk sojowy. Zaczynajmy poszukiwania!

Nasiona soi?

Po wstępnych poszukiwaniach i poleganiu na zdrowym rozsądku, można stwierdzić, że w produkcji wosku sojowego znaczną rolę odgrywa soja. Jest to całkiem oczywiste i zrozumiałe. Jak taka soja wygląda?

Soja wykorzystywana do produkcji wosku sojowego

                          Tak wygląda roślina soi. Taka jakby włochata fasola ?

Ale zaraz zaraz. Tutaj może pojawić się słuszne spostrzeżenie, że soję również można znaleźć na półkach sklepowych. TAK! Soja w sklepie i w naszych szafkach pochodzi z tych samych roślin co wosk. Co ciekawe jest to roślina, z której jest tworzonych naprawdę dużo produktów spożywczych, takich jak olej, mleko sojowe, ser i tak dalej.

image asset
https://www.truthordrought.com/soybean-myths

 

Uff! Dużo tego. A więc można stwierdzić, że wosk sojowy jest tylko małym ułamkiem materiałów, które wykonuje się z tej niesamowitej rośliny.

Woskodajny krzak ?

No dobrze, ale teraz prosimy o konkret! Jak takie nasiona w łupinach, przypominające raczej twardą fasolę niżeli coś miękkiego, miałyby zamienić się w wosk do świec?

Nasiona soi

Takie nasiona są zbierane, przewożone do zakładów zajmujących się produkcją wosku no i dopiero wtedy zaczyna się prawdziwy proces przemiany…

 

Wielka masakra w fabryce ?

  1. Uprzednio już zebrane nasiona soi należy porządnie umyć, aby nie było na nich żadnych kawałków ziemii czy innych nieczystości.
  2. Następnie nasiona muszą być obłuskane, a więc najpierw trzeba sprawić żeby pękły. (Tym niewątpliwe zajmuje się maszyna?)
  3. Po tym brutalnym procederze, obłuskane nasiona są walcowane i z okrągłych ziarenek zamieniają się w płatki.
  4. Ze spłaszczonych nasion soi wydobywa się olej.
  5. Następnie następuje proces uwodorniania oleju, tak aby w niższych temperaturach był substancją stałą. (Spokojnie, ta dziwna nazwa to nic innego jak wiązanie cząsteczek wodoru z kwasami tłuszczowymi).
  6. Mamy to! Wosk sojowy jest gotowy, teraz tylko w zależności od producenta, przybierze on odpowiedni wygląd (kapsułki lub bryłki).

Co ciekawe, resztki pozostałe po procesie tworzenia wosku sojowego mogą zjeść zwierzęta!

 

Prostota i ekologia

Proces tworzenia wosku sojowego jest bardzo prosty i w miarę szybki. Dodatkowo nie ma w nim żadnych wątpliwych procesów (jedynie uwodornianie, które wprowadza jakiekolwiek pierwiastki chemiczne, które i tak występują w przyrodzie).
Można więc stwierdzić, że wosk sojowy jest bardzo dobrym wyborem do produkcji świec, a spalanie go nie szkodzi nikomu i nieczemu. Ale o szkodliwości i jego braku przeczytasz w innym wpisie.

wosk sojowy

Mam nadzieję, że cały proces powstawania wosku sojowego stał się dla Ciebie bardzo prosty i przejrzysty.
Życzę Ci miłego dnia!

Udostępnij przez

Sprawdź inne artykuły!

Świece sojowe Lucsoy

Kim jesteśmy?

Producentem świeczek sojowych oczywiście! Pozwól, że wprowadzimy Cię w świat niesamowitych świec sojowych.

lucsoy

na dobry początek
Naturalne świece dla Ciebie?

Odwiedź nasz sklep!

Sprawdź naturalne świece sojowe.
:)
Shopping Cart